اکبرجوجه، یادآور سفرهای شمال

اگر اهل آشپزی باشید حتما می‌دانید که مردم هر شهر و منطقه ایران غذاهای ایرانی را با روش‌های خاص خود می‌پزند. شرکت لادن از همه دوست‌داران آشپزی ایرانی دعوت کرده تا یک غذای ایرانی را با رمزورازی که در شهر یا خانواده خود برای خوشمزه شدن آن دارند بپزند و عکس آن را به همراه فوت‌وفن آن با هشتگ #سفیرمزه در اینستاگرام به اشتراک بگذارند. لادن قصد دارد گزیده‌ای از این عکس‌ها و فوت‌وفن‌ها را جمع‌آوری و در کتابی با نام “رمزورازهای آشپزی ایرانی” منتشر کند. پس با شرکت در این حرکت می‌توانید هم در نوشتن یک کتاب آشپزی متفاوت سهم داشته باشید و هم از برندگان هفتگی محصولات لادن باشید.

اکبرجوجه و طرز تهیه آن

اکبرجوجه برای بسیاری از ما یادآور خاطرات سفرهای شمال است. اما شما در شهر خودتان هم می‌توانید اکبرجوجه را با روش اصیل مازندرانی درست کنید. روش پخت اکبر جوجه به این شرح است:

مواد لازم:

 • یک عدد جوجه نصف یا خرد شده
 • ۳ تا ۴ پیمانه روغن
 • یک پیمانه آب لیمو
 • یک پیمانه رب انار
 • نمک و فلفل

جوجه‌ها را از چند ساعت یا شب قبل در آب لیمو و نمک و فلفل بخوابانید تا مزه‌دار شود. یک قابلمه یا تابه گود را با روغن پر کنید و روی شعله بگذارید. اکبر جوجه فقط با روغن می‌پزد. پس مرغ شما باید کاملا در روغن غوطه‌ور شود. مرغ‌ها را در روغن قرار دهید و در قابلمه را بگذارید. شعله را کم کنید و اجازه بدهید مرغ آرام آرام در روغن بجوشد. گاهی آن را زیر و رو کنید. زمان پخت مرغ یک ساعت تا یک ساعت و نیم است. مرغ را با رب انار در کنار کته سرو کنید.

رمزورازهایی برای اکبرجوجه

‌خانم ندا آقاجری فوت‌وفن‌های خود برای اکبرجوجه را برایمان توضیح داده‌اند:

من برای خوشمزه‌تر شدن اكبر جوجه از شب قبل جوجه را با نمك و فلفل سیاه و روغن مزه دار می‌كنم و زمان پخت، اول یك قابلمه با آب كافی كه روی جوجه‌ها را بپوشاند به همراه یك چوب دارچین، كمی پودر زنجبیل و زردچوبه و دو تا برگ بو و یك تكه ساقه كرفس و یك پیاز ۴ تكه شده را به جوش می‌آورم و جوجه‌ها را داخل آب می‌گذارم و ده دقیقه می‌جوشانم و بعد اجاق را خاموش می‌كنم و اجازه ‌دهم جوجه نیم ساعت در همان آب بماند تا طعم بگیرد. بعد در قابلمه‌ای پر از روغن پخت و پز به مدت ٤٥ دقیقه تا یك ساعت با حرارت خیلی كم سرخ می‌كنم و وقتی كه از پخت جوجه مطمئن شدم حرارت را زیاد می‌كنم تا جوجه زودتر رنگ بگیرد و خشك نشود. من برای سرخ کردن اکبرجوجه از روغن سرخ كردنی استفاده نمی‌كنم چون جوجه خشك می‌شود و بلاخره اینکه حتما اکبرجوجه را با پوست درست می‌کنم.

اکبرجوجه، دستپخت خانم ندا آقاجری

اکبرجوجه، دستپخت خانم ندا آقاجری

خانم فاطمه مختاری هم این فوت‌وفن‌ها را برای اکبرجوجه خود دارند:

 1. اول اینکه حتما باید از جوجه یا مرغ کوچک استفاده کنید. مرغ را به دو نیمه تقسیم کنید. یادتان باشد که مرغ باید با پوست باشد.
 2. دوم اینکه جوجه باید تازه و خام باشد. مرغ را آب‌پز نکنید.
 3. سوم اینکه جوجه را حداقل چهار ساعت در مخلوط آب و آبلیمو و نمک بخوابانید.
 4. چهارم اینکه اکبرجوجه باید در روغن فراوان خوب سرخ شود.
 5. پنجم اینکه اکبر جوجه اصلا زعفران و ادویه‌های مختلف ندارد. مزه‌دار کردن مرغ فقط با نمک و آبلیمو انجام می‌شود. هرچند بعضی به سلیقه خود ادویه‌های دیگری هم اضافه می‌کنند.
 6. و در آخر فراموش نکنید که برنج‌تان باید ایرانی باشد، آن هم از نوع شمالی.

اکبرجوجه، دستپخت خانم فاطمه مختاری

اکبرجوجه، دستپخت خانم فاطمه مختاری

بدون نظر

ثبت نظر