تهچین، غذایی دلفریب و مجلسی

تهچین، غذایی دلفریب و مجلسی

غذای ایرانی موردعلاقه شما چیست؟ بلدید این غذا را بپزید؟ در شهر یا خانواده خودتان برای درست کردن این غذا فوت‌وفنی دارید که آن را خوشمزه‌تر کند؟ پس حتما در کمپین سفیر مزه شرکت کنید! شرکت لادن قصد دارد فوت‌وفن‌هایی که ایرانیان مناطق مختلف کشور برای خوشمزه شدن غذاهای ایرانی دارند را جمع‌آوری و در کتابی به نام “رمزورازهای آشپزی ایرانی” چاپ کند. شما هم می‌توانید یک غذای ایرانی را بپزید و عکس آن را به همراه رمزورازی که برای خوشمزگی آن دارید با هشتگ #سفیرمزه در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. به این ترتیب هم شانس ثبت رمزورازهای آشپزی‌تان در یک کتاب آشپزی را دارید و هم می‌توانید جزو برندگان هفتگی محصولات لادن باشید.

تهچین و طرز تهیه آن

تهچین یکی از غذاهای مجلسی ایرانی است که ریزه‌کاری‌های زیادی دارد و اگر فوت کوزه‌گری آن را ندانید لطیف و خوش‌عطر از آب درنمی‌آید. بیایید نگاهی داشته باشیم به طرز تهیه این غذای لذیذ.

مواد لازم:

 • ۳ پیمانه برنج
 • ۱ پیمانه ماست چکیده
 • ۲ عدد زرده تخم مرغ
 • نیم کیلو سینه مرغ
 • ۱ لیوان روغن
 • یک عدد پیاز متوسط
 • زعفران
 • کره
 • زرشک
 • نمک، فلفل، زردچوبه

مرغ را با پیاز خرد شده و نمک و فلفل و زردچوبه در آبِ کم آب‌پز کنید. پس از اینکه مرغ پخت بگذارید سرد شود و آن را ریش ریش کنید.

برنج را بجوشانید و صاف کنید. ماست چکیده و روغن و زرده تخم‌مرغ و زعفران دم‌کرده و مقداری نمک را مخلوط کنید و برنج را در آن بریزید و خوب مخلوط کنید. کف ظرف فر را چرب کنید. نصف برنج آغشته به مواد تهچین را کف ظرف بریزید و پهن کنید. مرغ‌ها را یکنواخت روی برنج بریزید و بقیه برنج را روی آن بریزید و پهن کنید. با پشت کفگیر یا قاشق کمی مواد را فشار دهید تا فشرده شود. فر را روی ۱۸۰ درجه داغ کنید و ظرف را در فر بگذارید و اجازه دهید یک ساعتی بپزد.

زرشک را بخیسانید و آبکش کنید. آبش که رفت در کره تفت بدهید. وقتی تهچین پخت آن را در ظرفی برگردانید و زرشک را روی آن بریزید.

رمزورازهایی برای تهچین

خانم نسرین حمزه‌لویی فوت و فن خود برای خوشمزه شدن تهچین را که از مادر گرامی‌شان یاد گرفته‌اند برای ما توضیح داده‌اند:

 1. اولین رمز داشتن یه تهچین نرم و خوشمزه به نظر من استفاده از برنج ایرانی است. چون استفاده از برنج هندی باعث می‌شود تهچین خشک و گلوگیر باشد.
 2. دومین فوت کوزه‌گری که من برای پخت تهچین دارم استفاده از دو سه قاشق خامه به همراه ماست است. خامه لطافت خاصی به تهچین می‌دهد و باعث خوشمزه شدن آن می‌شود.
 3. سومین رمز خوشمزگی تهچین زعفران دم‌کرده‌ی غلیظ است. اگر برای دم کردن زعفران از مقدار زیادی آب استفاده کنیم مواد تهچین شل و آبکی می‌شود و غذا بعد از پخت خشک می‌شود.
 4. در نهایت من برای خوش‌عطر شدن تهچین از یک نوک قاشق هل استفاده می‌کنم تا بوی زهم تخم مرغ را از بین ببرد. فقط باید دقت کرد که مقدارش خیلی کم باشد تا روی عطر زعفران تاثیر نگذارد.

تهچین، دستپخت خانم نسرین حمزه‌لویی

تهچین، دستپخت خانم نسرین حمزه‌لویی

بدون نظر

ثبت نظر