خورش خلال، غذای مردم صمیمی کرمانشاه

خورش خلال، غذای مردم صمیمی کرمانشاه

اگر طرفدار غذاهای ایرانی هستید، حتما می‌دانید که آشپزی ایرانی پر از رمزوراز است. مردم نقاط مختلف ایران با توجه به اقلیم خود و محصولاتی که در آن ناحیه محبوب است و همچنین بر اساس رسم و رسوم محلی خود، روش‌های خاص خود را برای طبخ غذاهای ایرانی پیدا کرده‌اند. روغن لادن کمپینی به نام سفیر مزه طراحی کرده که قصد دارد این رمزورازها را جمع‌آوری و چاپ کند تا از این طریق فوت‌وفن‌های آشپزی ایرانی را حفظ کند. همه ایرانیان دعوت‌اند تا برای شرکت در این کمپین یک غذای ایرانی را با فوت‌وفن خود درست کنند و به همراه رمزوراز خوشمزگی آن در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ #سفیرمزه به اشتراک بگذارند. با شرکت در این حرکت، هم شانس چاپ شدن فوت‌وفن آشپزی‌تان در کتاب “رمزورازهای آشپزی ایرانی” را خواهید داشت و هم می‌توانید از برندگان هفتگی محصولات لادن باشید.

خورش خلال و طرز تهیه آن

خورش خلال یک غذای محبوب و مجلسی کرمانشاهی است که به قیمه شباهت دارد، با این تفاوت که در آن خبری از لپه و سیب‌زمینی نیست و در عوض خلال بادام دارد که مزه بسیار ناب و خاصی به آن می‌دهد. دستور پخت این غذا به شرح زیر است.

مواد لازم:

  • ۵۰۰  گرم گوشت خورشتی
  • ۱  پیاز درشت
  • ۲ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
  • ۱ پیمانه خلال بادام
  • نیم پیمانه زرشک
  • ۱ قاشق غذاخوری گلاب
  • ۲ عدد لیمو عمانی
  • زعفران
  • دارچین
  • نمک، فلفل و زرچوبه

خلال بادام را از یک ساعت قبل در آب بخیسانید. زرشک را هم جداگانه خیس کنید. پیازها را خرد کنید و در روغن تفت دهید. گوشت را اضافه کنید و تفت بدهید تا رنگ گوشت برگردد. زردچوبه و فلفل بزنید و رب را اضافه کنید و تفت بدهید تا رنگ رب باز شود. ۳ تا ۴ لیوان آب به خورش اضافه کنید و بگذارید خورش آرام بپزد و جا بیافتد. نیم ساعت قبل از پایان پخت لیموعمانی را که نیم ساعتی در آب خیس کرده‌اید در خورش بیاندازید و نمک و دارچین و گلاب و زعفران دم‌کرده را هم اضافه کنید. در نهایت، ۱۰ دقیقه قبل از اینکه زیر خورش را خاموش کنید، زرشک را اضافه کنید.

رمزورازهایی برای خورش خلال

خانم پرستو جباری که قبلا رمزورازشان برای زرشک‌پلو را توضیح داده‌بودند، این بار برای‌مان از فوت‌وفن خود برای خورش خلال گفته‌اند:

گوشت خورشی را ابتدا ٣ الی ٤ دقیقه با آب سرد بجوشانید تا به اصطلاح چرك گوشت خارج شود. دقت کنید که گوشت بیشتر نجوشد و چربی آن خارج نشود.

خلال بادام را از روز قبل بخیسانید و آبش را چند بار عوض كنید تا كدری بادام‌ها از بین برود.

موقع تفت دادن گوشت حتما نیم استكان زعفران غلیظ به آن اضافه كنید.

به جای پودر دارچین از چوب دارچین استفاده كنید. هم عطر دلنشینی دارد و هم خورش تیره و كدر نمی‌شود.

و در اواخر پخت یكی دو قاشق گلاب به خورش اضافه كنید كه عطرش دو چندان شود.

خورش خلال کرمانشاهی، دستپخت خانم پرستو جباری

خورش خلال کرمانشاهی، دستپخت خانم پرستو جباری

بدون نظر

ثبت نظر