قرمه سبزی و هزار راز پنهان

دوست‌داران آشپزی در سراسر ایران این روزها مشغول به اشتراک گذاشتن فوت و فن‌های آشپزی شهر خود یا رمزورازهایی که در خانواده‌شان سینه به سینه منتقل شده، با هشتگ #سفیرمزه هستند. شما هم می‌توانید با این کمپین خوشمزه همراه شوید و سفیر مزه شهر و دیار خود باشید.

قرمه سبزی و دستور تهیه آن

قرمه سبزی یکی از اصیل‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای ایرانی است. به ندرت پیش می‌آید که کسی آشپزی و غذاهای ایرانی را دوست داشته باشد و به این غذای خوش آب و رنگ عشق نورزد. در این پست از وبلاگ سفیر مزه بعضی از فوت و فن‌های قرمه سبزی را که ایرانیان سراسر کشور به اشتراک گذاشته‌اند، برایتان آورده‌ایم.

ابتدا بیایید ببینیم این غذای لذیذ چطور درست می‌شود. قرمه سبزی دستور پخت استانداردی دارد.

مواد لازم:

  • سبزی قرمه (سبزی قرمه معمولا شامل اسفناج یا برگ چغندر، گشنیز، شنبلیله، جعفری و تره است.)
  • لوبیا قرمز
  • گوشت خورشی
  • لیمو عمانی
  • پیاز
  • روغن
  • نمک و فلفل و ادویه

 

پیاز را خرد کنید و در روغن تفت دهید. ادویه را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید. گوشت‌های خرد شده را در پیازداغ بریزید و تفت بدهید. لوبیا را که از قبل خیس کرده‌اید به گوشت اضافه کنید و سپس به گوشت آب اضافه کنید تا سطح آن کاملا پوشیده شود.

سبزی خردشده را در روغن سرخ کنید تا رنگ آن تیره شود. بعد از اینکه گوشت و لوبیا نیم‌پز شدند، سبزی را به آن اضافه کنید و دو یا سه عدد لیمو عمانی هم در خورش بیاندازید. این خورش باید ۲ ساعت دیگر بپزد تا جا بیافتد. نمک و فلفل را کمی مانده به پایان پخت به خورش بیافزایید.

رمزورازهایی از گوشه و کنار ایران برای قرمه سبزی

خانم زهره ثریایی اهل اردبیل هستند و رمز و راز قرمه سبزی خوشمزه‌شان را با ما در میان گذاشته‌اند:

  1. اول اینکه براى خوشمزه‌تر شدن قورمه سبزي، حتما سبزى را با روغن زياد خوب سرخ كنيد تا رنگ آن رو به سياهى بزند و حتما از گوشت گوسفندى كه درشت خرد كرده‌ايد استفاده كنيد.
  2. برای اینکه خورشی لعاب‌دار داشته‌ باشید، آب را در یک نوبت و به میزان کافی بریزید و بعد از آن دیگر آب اضافه نکنید. بعد از اينكه آب جوشيد، بگذارید خورش با شعله‌ى کم به آرامی بپزد تا خوب جا بیافتد و لعاب‌دار شود.
  3. اردبیلی‌ها رمزوراز خاصی برای پخت قرمه سبزی دارند و آن این است که در آخر پخت قرمه سبزی، نصف ليوان آبغوره به آن اضافه می‌كنند. این کار مزه متفاوت و خاصی به قرمه سبزی می‌دهد.

قرمه سبزی دستپخت خانم زهره ثریایی

قرمه سبزی دستپخت خانم زهره ثریایی

خانم هستی خاکباز هم فوت و فن خاص خود را از مادرشان یاد گرفته‌اند:

موقع پاك كردن سبزی باید فقط از برگ‌های سبزی استفاده شود و سبزی خیلی ریز خرد شود. بهتر است كه تره جدا سرخ شود چون آب می‌اندازد و به جای اینكه سبزی سرخ شود، پخته می‌شود و رنگش تغییر می‌كند. اگر قرار است سبزی را در فریزر بگذارید، حتماً با روغن جامد سرخش کنید (تا خوب منجمد شود). و بلاخره برای اینکه قرمه‌سبزی روغن سیاه بیاندازد، اواخر پخت شعله را خیلی كم كنید، در قابلمه را بردارید و بگذارید خیلی آرام بجوشد.

قرمه سبزی دستپخت خانم هستی خاکباز

قرمه سبزی دستپخت خانم هستی خاکباز

بدون نظر

ثبت نظر