قیمه‌پلو یا قیمه شاه‌عباسی

قیمه‌پلو یا قیمه شاه‌عباسی

شرکت لادن چند وقتی است که یک حرکت بزرگ را شروع کرده. هدف از این حرکت ثبت فوت‌وفن‌هایی است که مردم شهرها و نواحی مختلف ایران برای پخت غذاهای ایرانی دارند. شاید متوجه شده باشید که مردمان شهرهای مختلف غذاهای ایرانی را با روش‌های محلی خود می‌پزند که باعث می‌شود غذا طعم متفاوتی پیدا کند. حتی بسیاری از خانواده‌های ایرانی برای غذاهای خود فوت‌وفن‌هایی دارند که در خانواده‌های دیگر وجود ندارد. شرکت لادن از همه شما غذادوستان ایرانی دعوت می‌کند تا فوت‌وفن‌های آشپزی خود را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ #سفیرمزه به اشتراک بگذارید. گزیده‌ای از این پست‌ها در کتابی با نام “رمزورازهای آشپزی ایرانی” جمع‌آوری و چاپ خواهد شد. همه کسانی که در این حرکت با لادن همراه شوند یک جلد از این کتاب را جایزه می‌گیرند و همچنین می‌توانند جزو برندگان هفتگی محصولات لادن باشند.

قیمه‌پلو و طرزتهیه آن

قیمه‌پلو که به قیمه شاه‌عباسی هم معروف است شباهت زیادی به خورش قیمه دارد. اما دم کشیدن مواد خورش با برنج این غذا را بسیار جالب و خوشمزه می‌کند. طرز تهیه این غذا به این صورت است:

مواد لازم:

  • ۵۰۰ گرم گوشت گوسفند
  • یک پیاز متوسط
  • لپه ۲ پیمانه
  • ۲ قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی
  • ۴ پیمانه برنج
  • روغن
  • زعفران
  • ادویه پلویی
  • دارچین
  • نمک، فلفل، زردچوبه

برنج و لپه را جداگانه بخیسانید.

پیاز را خرد کنید و در روغن تفت دهید. گوشت را اضافه کنید و با پیاز تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود. زردچوبه و فلفل را به گوشت اضافه کنید و کمی بعد رب را هم بریزید و خوب تفت دهید تا رنگ رب باز شود. روی گوشت آب بریزید و حرارت را زیاد کنید تا آب جوش بیاید. سپس زیر قابلمه را کم کنید و بگذارید خورش جا بیافتد.

لپه را جداگانه نیم‌پز کنید و بعد از اینکه گوشت خورش هم نیم‌پز شد لپه را به آن اضافه کنید.

برنج را بجوشانید و صاف کنید. در قابلمه یک لایه برنج و یک لایه خورش بریزید و دارچین و زعفران دم‌کرده و ادویه پلویی را روی آن بپاشید. همه مواد را به همین شکل در قابلمه بریزید و دم کنید.

رمزورازهایی برای قیمه‌پلو

خانم آزیتا بازیاری از خاطرات خود از قیمه‌پلو و رمزورازهایی که برای خوشمزگی آن دارند گفته‌اند:

خانواده مادری من تهرانی هستند و قیمه‌پلو از وقتی من طفلی بیش نبودم در خانواده‌مان طبخ می‌شده. مادربزرگم به این غذا قیمه شاه‌عباسی می‌گفتند. می‌توانم بگویم همه‌مان حتی از خورش قیمه بیشتر دوستش داشتیم.

در این پلو علاوه بر برنج، گوشت قیمه شده و لپه، ادویه‌هایی چون زعفران و‌ هل و دارچین و کمی پودر گل سرخ استفاده می‌شود که باعث عطر و طعم عالی آن می‌شود. اما ترفندی که من از مادرم یاد گرفته‌ام استفاده از خلال پوست پرتقال آسیاب شده است که مزه‌ی بی‌نظیر و منحصر به فردی به این غذا می‌دهد و‌ کاملا عطر و مزه‌ش را با خورش قیمه متفاوت می‌کند.

قیمه‌پلو، دستپخت خانم آزیتا بازیاری

قیمه‌پلو، دستپخت خانم آزیتا بازیاری

بدون نظر

ثبت نظر