ماکارونی، یک ایتالیایی که ایرانی شد!

ماکارونی، یک ایتالیایی که ایرانی شد!

آشپزی ایرانی بخش مهمی از فرهنگ کهن ما ایرانیان را تشکیل داده است. فوت‌وفن‌های طبخ غذا از شهرها و استان‌های مختلف ایران با هم آمیخته شده و طی قرن‌ها آشپزی ایرانی را تشکیل داده‌اند. اما ایرانیان مناطق مختلف کشور همچنان فوت کوزه‌گری خاص خود را برای خوشمزه‌تر کردن غذاهای ایرانی دارند. از همین رو روغن لادن تصمیم گرفته از همه دوست‌داران آشپزی ایرانی دعوت کند تا رمزورازهای آشپزی شهر یا استان یا خانواده خود را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ #سفیرمزه به اشتراک بگذارند. این فوت‌وفن‌ها در کتابی با نام “رمزورازهای آشپزی ایرانی” چاپ خواهد شد. با شرکت در این حرکت نه تنها رمزورازهای آشپزی خود را از خطر فراموشی حفظ می‌کنید، بلکه در قرعه‌کشی محصولات لادن هم شرکت می‌کنید.

ماکارونی و طرز تهیه آن

پاستا اصولا جزو غذاهای ایرانی محسوب نمی‌شود. اما ایرانیان پاستا را با سس گوشت و گوجه فرنگی به یک روش ایرانی (دم کردن) طبخ می‌کنند و به آن ماکارونی می‌گویند. تهیه ماکارونی بسیار ساده است.

مواد لازم:

  • ۵۰۰ گرم پاستای رشته‌ای (ماکارونی)
  • ۳۰۰ گرم گوشت چرخ‌کرد گوساله
  • ۱ پیاز
  • ۲ قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی
  • نمک، فلفل، زردچوبه
  • روغن

پیاز را خرد کنید و در روغن تفت بدهید. گوشت را اضافه کنید و تفت بدهید تا رنگ گوشت تغییر کند. زردچوبه و فلفل بزنید و کمی بعد رب را اضافه کنید و خوب تفت بدهید. کمی آب اضافه کنید و در تابه را بگذارید تا گوشت بپزد.

ماکارونی را در آب و نمک بجوشانید و وقتی نرم شد صاف کنید. در قابلمه ماکارونی و گوشت را لایه لایه بریزید و دم کنید.

رمزورازهایی برای ماکارونی

خانم آمنه کاظمی در مورد ماکارونی با فوت‌وفن خاص خودشان می‌گویند:

ماكارونی از غذاهایی است كه با چند فوت كوزه گری می‌توانیم طعمش را خیلی خاص و دلپذیر كنیم. من هم چند نکته كه به نظرم لازمه یک ماكارونی خوشمزه است را برای‌تان توضیح می‌دهم.

  1. یكی از این موارد پیاز داغ زیاد است. من از دو تا سه پیاز متوسط استفاده می‌كنم. رنده درشت بزنید و در روغن و كمی زردچوبه تفت بدهید تا طلایی شود و بعد گوشت را اضافه كنید.
  2. مورد دوم كه حتما برای داشتن یه ماكارونی خوش‌رنگ باید رعایت شود این است كه بعد از اضافه كردن رب حتما باید خیلی خوب مواد را تفت بدهید تا به روغن بیافتد و رنگ رب كاملا باز شود.
  3. مورد آخری كه برای ماكارونی ایرانی یا همان دم كردنی باید رعایت شود این است كه چون بعد از مخلوط شدن مواد، ماكارونی را دم می‌كنیم، لازم نیست رشته‌های ماكارونی خیلی زیاد در آب جوش بپزند. كمی نرم شدن كافی است چون با مواد دوباره دم می‌كشد.
بدون نظر

ثبت نظر