کشک بادمجان، پیش‌غذای اصیل ایرانی

کشک بادمجان، پیش‌غذای اصیل ایرانی

اگر اهل آشپزی هستید حتما تا به حال شده که یک کتاب آشپزی را ورق بزنید و با خودتان فکر کنید که چقدر خوب می‌شد اگر شما هم کتاب آشپزی می‌نوشتید؟ با شرکت در پروژه جدید شرکت لادن به نام سفیرمزه شما هم می‌توانید در نوشتن یک کتاب آشپزی بسیار جالب با نام “رمزورازهای آشپزی ایرانی” نقش داشته باشید. هدف از گردآوری این کتاب حفظ و ثبت رمزورازهایی است که مردم نقاط مختلف ایران برای طبخ غذاهای ایرانی دارند. اگر شما هم در شهر یا خانواده خود فوت‌وفنی برای پخت یک غذای ایرانی دارید که آن را متفاوت و خوشمزه‌تر می‌کند، آن را به همراه عکس غذا در اینستاگرام خود با هشتگ #سفیرمزه به اشتراک بگذارید تا هم بخشی از این حرکت زیبا برای حفظ فوت‌وفن‌های آشپزی ایرانی باشید و هم از برندگان هفتگی محصولات لادن.

کشک بادمجان و طرز تهیه آن

کشک بادمجان در سفره ایرانی بیشتر به عنوان پیش‌غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما به عنوان غذای اصلی هم کاربرد دارد. درست کردن این غذا بسیار آسان و سریع  و طرز تهیه آن به شرح زیر است.

مواد لازم:

 • ۵ عدد بادمجان
 • ۵ قاشق غذاخوری کشک
 • ۱ عدد پیاز درشت
 • ۲ یا ۳ حبه سیر رنده شده
 • ۱ قاشق غذاخوری نعنا خشک
 • نمک، فلفل و زرچوبه

بادمجان‌ها پوست بگیرید و خرد کنید و نمک بزنید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند تا آب تلخ آن خارج شود. سپس آنها را در روغن سرخ کنید. بعد از اینکه بادمجان‌ها سرخ شد آنها را بکوبید و کنار بگذارید.

نعنای خشک را اول چند دقیقه در آب بخیسانید و بگذارید آبش برود. سپس کمی در روغن تفت دهید.

پیاز را خلالی خرد کنید و در روغن تفت دهید. کمی بعد سیر و فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و تفت بدهید. بادمجان را اضافه کنید و خوب با مواد در حال سرخ شدن مخلوط کنید. در آخر گردو و نعناداغ را اضافه می‌کنیم. کشک را با یک چهارم لیوان آب رقیق می‌کنیم و در مواد می‌ریزیم و مخلوط می‌کنیم و می‌گذاریم کشک بادمجان بپزد و آبش تبخیر شود.

هنگام سرو روی کشک بادمجان را با کشک و پیازداغ و نعناداغ تزیین کنید.

رمزورازهایی برای کشک بادمجان

خانم افسانه اسماعیلی فوت‌وفن‌هایی برای کشک بادمجان دارند که با ما در میان گذاشته‌اند:

 1. کشک بادمجان به پیاز داغ جانانه و فراوان نیاز دارد.
 2. سیر تفت داده شده نقش بسیار مهمی در طعم این غذا دارد.
 3. من بادمجان را خیلی سرخ نمی‌کنم. چون مزه شیرینیش را از دست می‌دهد و تلخ می‌شود.
 4. بعضی از نعناداغ فقط برای تزیین استفاده می‌کنند. اما من نعناداغ را به خود کشک بادمجان هم اضافه می‌کنم.
 5. چیزی که کشک بادمجان‌های من را از بقیه متمایز می‌کند این است که حتما دو تا سه گوجه‌فرنگی پوره‌شده به بادمجان‌ها اضافه می‌کنم تا گرمی بادمجان را بگیرد.
 6. و اینکه برای تحریک چشم‌ها موقع خوردن غذا مقداری از کشک را زعفرانی می‌کنم و روی کشک بادمجان می‌دهم تا موقع سرو جلوه بیشتری پیدا کنه.

کشک بادمجان، دستپخت خانم افسانه اسماعیلی

کشک بادمجان، دستپخت خانم افسانه اسماعیلی

بدون نظر

ثبت نظر